W poprzednim wpisie wyjaśniłam czym jest nadwrażliwość pokarmowa, nazywana potocznie nietolerancją pokarmową. Wymieniłam dolegliwości, objawy i choroby, które mogą być powiązane z jej występowaniem. Dzisiaj napiszę o przyczynach powstawania tych niepożądanych reakcji na pokarmy.
Przyczyna powstania nadwrażliwości pokarmowej leży w uszkodzeniu bariery jelitowej, którą tworzy nabłonek jelitowy, śluzówka i bakterie jelitowe oraz w zaburzeniu trawienia i wchłaniania.
Pierwsze problemy z niepożądanymi reakcjami na pokarmy mogą pojawić się u dzieci do 3 roku życia ze względu na naturalną niedojrzałość błony śluzowej jelita.
Niezwykle ważną kwestią jest zbudowanie właściwej flory jelitowej u niemowląt i dzieci.
Co może zaburzyć ten proces?
- poród przez cesarskie cięcie
- karmienie mlekiem modyfikowanym
- podawanie leków i antybiotyków
- niewłaściwa dieta matki i dziecka
Myślę, że już na tym etapie mamy odpowiedź na pytanie skąd wzięły się nietolerancje pokarmowe. Czy któryś z wymienionych wyżej punktów jest wam znany? To o czym teraz piszę jest dla mnie osobiście bardzo poruszające… jestem zaniepokojona ilością wykonywanych cesarskich cięć. Dużo mówi się obecnie o szczepieniach, a temat cc jest pomijany. Moim zdaniem jest on problemem na ogromną skalę. Dodatkowo, jeśli dziecko urodzone poprzez cięcie nie jest karmione piersią i w pierwszych latach życia podawane są mu antybiotyki, ma duże trudności w zasiedleniu zdrowej i różnorodnej flory jelitowej, która stworzy dla niego tak cenną ochronę, także przed alergiami i nadwrażliwością pokarmową.
Nadwrażliwość na pokarmy może pojawić się także w późniejszym okresie życia, w młodości, a nawet w wieku dojrzałym.
Jakie są przyczyny?
1. Stany patologiczne w obrębie błony śluzowej jelita:
- zaburzenia jakościowe i ilościowe mikrobiomu, nazywane dysbiozą jelitową
- infekcje wirusowe i bakteryjne
- obecność pasożytów
- niedobory sIgA w śluzie (wydzielnicze przeciwciało IgA jest rodzajem białka wydzielanego przez komórki układu odpornościowego).
2. Zmniejszona kwasowość soku żołądkowego i aktywność enzymatyczna przewodu pokarmowego (może to być niedobór enzymów trawiennych).
3. Niewłaściwa dieta, czyli:
- dieta monotonna, spożywanie małej grupy produktów, brak rotacji między produktami
- spożywanie przetworzonej żywności (zawierającej konserwanty, chemiczne dodatki itd.)
- dieta uboga w błonnik, warzywa i owoce, fermentowaną żywność
- dieta bogata w cukier, węglowodany proste, mięso, fast foody.
4. Nadużywanie leków oraz antybiotyko-, sterydo-, chemio-, radio- terapia.
5. Nadużywanie alkoholu oraz zażywanie innych używek.
6. Przewlekły stres. O ile jednorazowy, krótkotrwały stres jest dla organizmu czymś naturalnym, tak długotrwały stres wpływa na organizm destruktywnie, powodując m. in. zaburzenie prawidłowej flory jelitowej.
7. Niewłaściwy styl życia, zbyt mała ilość snu, brak aktywności fizycznej, spędzanie zbyt dużo czasu w pomieszczeniach, wielogodzinna praca przy komputerze, przebywanie w elektrosmogu, brak kontaktu z naturą, z ziemią.
8. Zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy.